TworzymyGłos Regionu

reklama

Od ptaków po modę. Konferencja ekologiczno - klimatyczna „Młodzi dla Ziemi jutra” [ZDJĘCIA]

Czwartek, 27 marca 2025 o 11:06, aktualizacja Czwartek, 27 marca 2025 o 11:12, autor:
Od ptaków po modę. Konferencja ekologiczno - klimatyczna „Młodzi dla Ziemi jutra” [ZDJĘCIA]

Zmiany klimatu, edukacja ekologiczna i odpowiedzialność – nie tylko w teorii. W sali widowiskowej CKiR we Wschowie odbywa się czterogodzinna konferencja pod nazwą „Młodzi dla Ziemi Jutra”. Zorganizowały ją Szkoła Podstawowa nr 2 oraz I Liceum Ogólnokształcące. Obok uczniów występują doświadczeni prelegenci i lokalni edukatorzy.

Spontaniczny pomysł przerodził się w wydarzenie

Z wielką radością witamy Was na konferencji ekologiczno-klimatycznej – powiedziała na otwarcie Agata Karolczyk-Kozyra, dyrektorka I LO we Wschowie. Zwróciła uwagę, że wszystko zaczęło się od jednej rozmowy.

Kiedy tak spontanicznie zaproponowałam zorganizowanie wydarzenia, pani dyrektor Kordek od razu odpowiedziała: Jasne, działamy razem – dodała.

Obie szkoły połączyły siły. Główna organizacja spoczęła na SP nr 2, co Karolczyk-Kozyra podkreśliła wyraźnie:
To ona włożyła najwięcej pracy w przygotowanie dzisiejszego wydarzenia.

Małgorzata Kordek, dyrektorka SP nr 2, podziękowała za zaufanie i współpracę. – Chcemy jeszcze więcej. Na pewno będziemy miały wspólne pomysły na kolejne działania – zapewniła.

Od ptaków po modę – klimat w wielu odsłonach

Pierwszym punktem programu była prelekcja Nauczyciela Roku z I LO w Lesznie. Grzegorz Lorek, nauczyciel biologii i ornitolog, mówił o wpływie zmian klimatu na populacje ptaków. Z kolei Krzysztof Konieczny, ekolog, edukator, „Pan od Przyrody”, postawił pytanie: „Zanikanie siedlisk – czy tylko zmiany klimatu?” 

Piotr Dziełakowski, ornitolog, edukator, pomysłodawca Lokalnego Centrum Informacji Ekologicznej we Wschowie, zwrócił uwagę na lokalne konteksty. Tytuł jego wystąpienia brzmiał: „Na podwórku bez zmian – czy na pewno?”.

Między prelekcjami głos zabierali również uczniowie.

Gdy dorośli rozmawiali, młodzi tworzyli

Organizatorki przygotowały również warsztaty. Do udziału zaproszono uczniów ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych z gminy Wschowa, Sława i Szlichtyngowa. Młodsi tworzyli prace plastyczne, starsi – ekologiczne projekty modowe. Zajęcia prowadzili uczniowie z obu szkół-organizatorów.

W tym samym czasie trwała debata. Jej temat: „Jak prowadzić edukację klimatyczną/ekologiczną w przedszkolu i szkole?”.
Prowadzili ją Małgorzata Kordek i Jarosław Szwarc. Uczestnicy – Piotr Dziełakowski, Aleksander Ziemek (nauczyciel geografii z I LO we Wschowie), Magdalena Majchrzak (nauczyciel geografii i przyrody w SP nr 2 we Wschowie), Roksana Krawczyk (nauczyciel wychowania przedszkolnego z Przedszkola Miejskiego nr 3 we Wschowie), Tomasz Urbański leśniczy z Nadleśnictwa Włoszakowice – rozważali, jak mówić o ekologii skutecznie i bez uproszczeń.

Konferencję zakończyła prezentacja prac warsztatowych i krótkie podsumowanie.

ZOBACZ: Aktor, 20 tys. zł od absolwentki, wybory i Drzwi Otwarte. W I LO we Wschowie wiele się dzieje!

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

avatar

avatar
~Ważne
27.03.2025 20:34

Brawo za inicjatywę!

avatar
~Urszula Chudak
28.03.2025 13:40

Co prawda na konferencji była mowa o ptakach - nie o kotach, ale one [te koty] też są istotną częścią naszej przyrody. Dlaczego o nich piszę? Otóż jak zapewne Państwo wiecie, od wczoraj internet rozgrzewa temat filmiku, umieszczonego w sieci przez mamę, która nagrała "zabawę" córki z kotem. Okrutnej zabawy. Przy tej okazji można przeczytać piękne i wzruszające słowa kaliskich wolontariuszy. Czytając je, bardzo ciepło pomyślałam o ich wschowskich odpowiednikach. Jest taka grupa młodych ludzi, które również pomagają naszym milusińskim. Mnie też pomogli, między innymi znajdując chętnych na moje kotki. Jeden trafił aż do Kargowej. Za długo jednak czekałam, by go oddać, zdążyłam go już pokochać. Oj ciężkie było to nasze rozstanie... Reasumując - jesteście wielcy, młodzi przyjaciele!

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl