Spontaniczny pomysł przerodził się w wydarzenie
– Z wielką radością witamy Was na konferencji ekologiczno-klimatycznej – powiedziała na otwarcie Agata Karolczyk-Kozyra, dyrektorka I LO we Wschowie. Zwróciła uwagę, że wszystko zaczęło się od jednej rozmowy.
– Kiedy tak spontanicznie zaproponowałam zorganizowanie wydarzenia, pani dyrektor Kordek od razu odpowiedziała: Jasne, działamy razem – dodała.
Obie szkoły połączyły siły. Główna organizacja spoczęła na SP nr 2, co Karolczyk-Kozyra podkreśliła wyraźnie:
– To ona włożyła najwięcej pracy w przygotowanie dzisiejszego wydarzenia.
Małgorzata Kordek, dyrektorka SP nr 2, podziękowała za zaufanie i współpracę. – Chcemy jeszcze więcej. Na pewno będziemy miały wspólne pomysły na kolejne działania – zapewniła.
Od ptaków po modę – klimat w wielu odsłonach
Pierwszym punktem programu była prelekcja Nauczyciela Roku z I LO w Lesznie. Grzegorz Lorek, nauczyciel biologii i ornitolog, mówił o wpływie zmian klimatu na populacje ptaków. Z kolei Krzysztof Konieczny, ekolog, edukator, „Pan od Przyrody”, postawił pytanie: „Zanikanie siedlisk – czy tylko zmiany klimatu?”
Piotr Dziełakowski, ornitolog, edukator, pomysłodawca Lokalnego Centrum Informacji Ekologicznej we Wschowie, zwrócił uwagę na lokalne konteksty. Tytuł jego wystąpienia brzmiał: „Na podwórku bez zmian – czy na pewno?”.
Między prelekcjami głos zabierali również uczniowie.
Gdy dorośli rozmawiali, młodzi tworzyli
Organizatorki przygotowały również warsztaty. Do udziału zaproszono uczniów ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych z gminy Wschowa, Sława i Szlichtyngowa. Młodsi tworzyli prace plastyczne, starsi – ekologiczne projekty modowe. Zajęcia prowadzili uczniowie z obu szkół-organizatorów.
W tym samym czasie trwała debata. Jej temat: „Jak prowadzić edukację klimatyczną/ekologiczną w przedszkolu i szkole?”.
Prowadzili ją Małgorzata Kordek i Jarosław Szwarc. Uczestnicy – Piotr Dziełakowski, Aleksander Ziemek (nauczyciel geografii z I LO we Wschowie), Magdalena Majchrzak (nauczyciel geografii i przyrody w SP nr 2 we Wschowie), Roksana Krawczyk (nauczyciel wychowania przedszkolnego z Przedszkola Miejskiego nr 3 we Wschowie), Tomasz Urbański leśniczy z Nadleśnictwa Włoszakowice – rozważali, jak mówić o ekologii skutecznie i bez uproszczeń.
Konferencję zakończyła prezentacja prac warsztatowych i krótkie podsumowanie.
ZOBACZ: Aktor, 20 tys. zł od absolwentki, wybory i Drzwi Otwarte. W I LO we Wschowie wiele się dzieje!